Chrzest

„Chrzest jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów” (KKK 1213)

Przed chrztem należy zgłosić się do kancelarii parafialnej z odpisem aktu urodzenia dziecka, świadectwem ślubu kościelnego (jeśli był poza parafią zamieszkania), dane dotyczące rodziców chrzestnych (imię i nazwisko, wiek, zawód, dokładny adres zamieszkania).

Przed chrztem zarówno rodzice (o ile stan prawny im na to pozwala) jak i rodzice chrzestni powinni przystąpić do sakramentu pojednania. W czasie Mszy św. należy przystąpić do Komunii św. Dobrze jest ofiarować tę Komunię w intencji dziecka.

Rodzicami chrzestnymi mogą być wierzący i praktykujący katolicy, którzy przyjęli sakrament bierzmowania, mogą przystępować do sakramentów świętych oraz stanowią moralny przykład dla dziecka (rodzice chrzestni spoza naszej parafii, dostarczają zaświadczenie ze swojej parafii, że mogą pełnić tę zaszczytną godność).

Sakrament Chrztu Świętego udzielany jest w II sobotę miesiąca podczas Mszy Św. o godz. 18.30 oraz IV niedzielę miesiąca podczas Mszy Św. o godz. 12.30.

Rodzice dziecka (oraz w miarę możliwości rodzice chrzestni) uczestniczą w 2 katechezach przed chrztem: I katecheza w ostatni wtorek miesiąca o 19:00 w starych salkach oraz II katecheza piątek przed chrztem o 19:00 w biurze parafialnym.